Wpis

poniedziałek, 15 grudnia 2014

Czternasty (cz. II)

Druga część roku 2014 nie była tak dramatyczna i zaskakująca, jak połowa pierwsza, jednak nie można powiedzieć, że była nudna. Były sukcesy, cuda, a nawet seksafera. 

Koniec sierpnia okazał się niezwykle istotnym czasem w historii polskiej emigracji. Do grona dwudziestomilionowej polskiej diaspory postanowił dołączyć premier Tusk, czyli Ten, Który Obiecał Zieloną Wyspę w Polsce. Wbrew złośliwym komentarzom, w trakcie swoich siedmioletnich rządów w dużej mierze udało mu się spełnić tę obietnicę. Bezrobocie w Polsce jest obecnie podobne do tego w Irlandii (w trakcie recesji Zielona Wyspa odnotowała w tej statystyce wzrost z trzech do trzynastu procent), mieszkania w Warszawie kosztują  tyle samo co w Dublinie, a kawa w warszawskiej kawiarni jest tylko nieznacznie droższa od tej w kawiarni dublińskiej. Podobieństw jest zatem wiele. Nie udało się tylko z zarobkami, ponieważ w Irlandii najniższa pensja to  w przeliczeniu na złotówki ponad 6000. Ale i tu zanotowano postęp - w 2014 r. nastąpił w Polsce wzrost minimalnego uposażenia z 1180 zł do 1237 zł i 20 groszy. Niestety, mimo tych dobrodziejstw, premier postanowił wyjechać z kraju, by na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej uczyć się angielskiego. 

We wrześniu, a i po trosze jeszcze w sierpniu, Polska gościła najlepsze siatkarskie reprezentacje świata. Polscy siatkarze spisali się wyśmienicie pokonując m.in. Rosję i Brazylię i zdobywając ostatecznie mistrzostwo świata. Mistrzostwa okazały się dla Polski sukcesem zarówno sportowym, jak i organizacyjnym. Niektórzy organizatorzy byli do tego stopnia zaangażowani w projekt, że zostali nawet aresztowani słysząc zarzuty korupcyjne.    

Na przełomie września i października Polacy zainteresowali się literaturą. Temat literatury pojawił się w mediach niespodziewanie. I cieszył się ogromnym zainteresowaniem. A wszystko dlatego, że życie literackie okazało się wcale nie takie drętwe, lecz emocjonujące niczym najlepsze odcinki "Niewolnicy Isaury". Tuż przed ogłoszeniem wyników nagrody literackiej Nike, krytyczka literacka i feministka Kinga Dunin, poinformowała media, że pisarz Ignacy Karpowicz, jeden z faworytów do tejże nagrody, jest jej winien 13 tys. złotych, a upomniany o zwrot pieniędzy napisał jej e-maila o treści "Spierdalaj". Następnie nominowany do nagrody pisarz poinformował media, że wcześniej został przez krytyczkę wykorzystany seksualnie. Co prawda, w jej łóżku znalazł się dobrowolnie, jednak obawiał się, że krytyczka "straci zainteresowanie nim", kiedy on odtrąci jej zaloty. Krytyczka na to odpowiedziała, że pisarz może zwrócić się do prokuratury albo do psychiatry, a następnie poinformowała, że już ze sobą nie sypiają, ponieważ ten sypia obecnie z sekretarzem nagrody Nike - Juliuszem Kurkiewiczem. Przewodniczący kapituły konkursowej Nike nie zaprzeczył tym doniesieniom, po czym przyznał, że nie wie o co ta cała awantura. Sprawą zainteresował się nawet "Super Express", dla którego wypowiedział się Michał Witkowski, pisarz, autor gejowskiej powieści "Lubiewo", który ocenił ze znawstwem, że dziwi go sytuacja, ponieważ nie dopatruje się w Ignacym Karpowiczu żadnego seksapilu.

A w listopadzie odbyły się dwie tury wyborów samorządowych. Polska okazała się miejscem, gdzie ludzie są mocno przywiązani do ziemi i interesuje ich rozwój obszarów agrarnych, trójpolówka i uprawa trzody chlewnej, nawet jeśli mieszkają w Gdyni. PSL, prawdopodobnie dzięki wyrazistej kampanii wyborczej, w trakcie której minister rolnictwa nazwał polskich rolników frajerami, zdobył niemal 1/4 głosów w całej Polsce. Pozostałe 3/4 okazały się nieważne.    

Łukasz Stec

Felieton ukazał się w cyklu "Nasz świat według Łukasza Steca" publikowanym w polsko-włoskim dwutygodniku "Nasz Świat" (nr 22/2014)

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
luk.tom
Czas publikacji:
poniedziałek, 15 grudnia 2014 02:03

Polecane wpisy

Kalendarz

Luty 2019

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      

Wyszukiwarka

Zakładki

Kanał informacyjny